Used Callaway Paradym 3 Hybrid / 18 Degrees / Regular Flex / Left-Handed
This second hand Callaway Paradym 3 Hybrid has been given a B grade rating which means it's in very good condition. Please check our condition rating guide for more information about how we grade our new and used golf clubs. If you need assistance, please contact us on 01344 291831 - our team of PGA Professionals can help!
| ITEM DETAILS | |
| Reference: | CAPAHY797421 |
| Brand: | Callaway |
| Model: | Paradym |
| Original Manufacturers RRP: | £299.00 |
| Club Number: | 3 |
| Dexterity: | Left-Handed |
| Loft: | 18 Degrees |
| Shaft Flex: | Regular Flex |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Model: | null HZRDUS Silver 5.5 65g |
| Measured Length: | 40.50 |
| Relative Length: | 0.50 Inches Longer |
| Grip Details: | Golf Pride Tour Velvet |
| Head Cover: | No |
| Details: | HZRDUS Silver 5.5 65g |
| CONDITION DETAILS | |
| New or Used: | Used |
| Condition Grade: | B (Very Good) |
About the Model
The Paradym Hybrid is for golfers who want a mid-sized, wood-shaped hybrid that’s long with excellent versatility and control. Our Cutwave Sole design improves the club’s performance through the turf, making this our most versatile hybrid, and we’ve adapted our best fairway wood technologies for maximum distance.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns









Used Callaway Paradym 3 Hybrid / 18 Degrees / Regular Flex / Left-Handed
Used Callaway Paradym 3 Hybrid / 18 Degrees / Regular Flex / Left-Handed
This second hand Callaway Paradym 3 Hybrid has been given a B grade rating which means it's in very good condition. Please check our condition rating guide for more information about how we grade our new and used golf clubs. If you need assistance, please contact us on 01344 291831 - our team of PGA Professionals can help!
| ITEM DETAILS | |
| Reference: | CAPAHY797421 |
| Brand: | Callaway |
| Model: | Paradym |
| Original Manufacturers RRP: | £299.00 |
| Club Number: | 3 |
| Dexterity: | Left-Handed |
| Loft: | 18 Degrees |
| Shaft Flex: | Regular Flex |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Model: | null HZRDUS Silver 5.5 65g |
| Measured Length: | 40.50 |
| Relative Length: | 0.50 Inches Longer |
| Grip Details: | Golf Pride Tour Velvet |
| Head Cover: | No |
| Details: | HZRDUS Silver 5.5 65g |
| CONDITION DETAILS | |
| New or Used: | Used |
| Condition Grade: | B (Very Good) |
About the Model
The Paradym Hybrid is for golfers who want a mid-sized, wood-shaped hybrid that’s long with excellent versatility and control. Our Cutwave Sole design improves the club’s performance through the turf, making this our most versatile hybrid, and we’ve adapted our best fairway wood technologies for maximum distance.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This second hand Callaway Paradym 3 Hybrid has been given a B grade rating which means it's in very good condition. Please check our condition rating guide for more information about how we grade our new and used golf clubs. If you need assistance, please contact us on 01344 291831 - our team of PGA Professionals can help!
| ITEM DETAILS | |
| Reference: | CAPAHY797421 |
| Brand: | Callaway |
| Model: | Paradym |
| Original Manufacturers RRP: | £299.00 |
| Club Number: | 3 |
| Dexterity: | Left-Handed |
| Loft: | 18 Degrees |
| Shaft Flex: | Regular Flex |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Model: | null HZRDUS Silver 5.5 65g |
| Measured Length: | 40.50 |
| Relative Length: | 0.50 Inches Longer |
| Grip Details: | Golf Pride Tour Velvet |
| Head Cover: | No |
| Details: | HZRDUS Silver 5.5 65g |
| CONDITION DETAILS | |
| New or Used: | Used |
| Condition Grade: | B (Very Good) |
About the Model
The Paradym Hybrid is for golfers who want a mid-sized, wood-shaped hybrid that’s long with excellent versatility and control. Our Cutwave Sole design improves the club’s performance through the turf, making this our most versatile hybrid, and we’ve adapted our best fairway wood technologies for maximum distance.
























