Used Callaway Paradym X 3 Fairway Wood / 15 Degrees / Regular Flex
This second hand Callaway Paradym X 3 Wood has been given a C grade rating which means it's in good condition. Please check our condition rating guide for more information about how we grade our new and used golf clubs. If you need assistance, please contact us on 01344 291831 - our team of PGA Professionals can help!
| ITEM DETAILS | |
| Reference: | CAPAFA950195 |
| Brand: | Callaway |
| Model: | Paradym X |
| Original Manufacturers RRP: | £379.00 |
| Club Number: | 3 Wood |
| Dexterity: | Right-Handed |
| Loft: | 15 Degrees |
| Shaft Flex: | Regular (Regular Flex) |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Model: | HZRDUS Silver 5.5 60g |
| Measured Length: | 42.75 |
| Relative Length: | 0.50 Inches Shorter |
| Grip Details: | Golf Pride Tour Velvet 360 |
| Head Cover: | Yes |
| CONDITION DETAILS | |
| New or Used: | Used |
| Condition Grade: | C (Good) |
About the Model
A total Paradym shift in distance, these fairway woods will fit players looking for our most forgiving shape with a high launch and a slight draw bias. A Forged Carbon toe patch redistributes weight to the heel to make this fairway easy to turn over.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns












Used Callaway Paradym X 3 Fairway Wood / 15 Degrees / Regular Flex
Used Callaway Paradym X 3 Fairway Wood / 15 Degrees / Regular Flex
This second hand Callaway Paradym X 3 Wood has been given a C grade rating which means it's in good condition. Please check our condition rating guide for more information about how we grade our new and used golf clubs. If you need assistance, please contact us on 01344 291831 - our team of PGA Professionals can help!
| ITEM DETAILS | |
| Reference: | CAPAFA950195 |
| Brand: | Callaway |
| Model: | Paradym X |
| Original Manufacturers RRP: | £379.00 |
| Club Number: | 3 Wood |
| Dexterity: | Right-Handed |
| Loft: | 15 Degrees |
| Shaft Flex: | Regular (Regular Flex) |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Model: | HZRDUS Silver 5.5 60g |
| Measured Length: | 42.75 |
| Relative Length: | 0.50 Inches Shorter |
| Grip Details: | Golf Pride Tour Velvet 360 |
| Head Cover: | Yes |
| CONDITION DETAILS | |
| New or Used: | Used |
| Condition Grade: | C (Good) |
About the Model
A total Paradym shift in distance, these fairway woods will fit players looking for our most forgiving shape with a high launch and a slight draw bias. A Forged Carbon toe patch redistributes weight to the heel to make this fairway easy to turn over.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This second hand Callaway Paradym X 3 Wood has been given a C grade rating which means it's in good condition. Please check our condition rating guide for more information about how we grade our new and used golf clubs. If you need assistance, please contact us on 01344 291831 - our team of PGA Professionals can help!
| ITEM DETAILS | |
| Reference: | CAPAFA950195 |
| Brand: | Callaway |
| Model: | Paradym X |
| Original Manufacturers RRP: | £379.00 |
| Club Number: | 3 Wood |
| Dexterity: | Right-Handed |
| Loft: | 15 Degrees |
| Shaft Flex: | Regular (Regular Flex) |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Model: | HZRDUS Silver 5.5 60g |
| Measured Length: | 42.75 |
| Relative Length: | 0.50 Inches Shorter |
| Grip Details: | Golf Pride Tour Velvet 360 |
| Head Cover: | Yes |
| CONDITION DETAILS | |
| New or Used: | Used |
| Condition Grade: | C (Good) |
About the Model
A total Paradym shift in distance, these fairway woods will fit players looking for our most forgiving shape with a high launch and a slight draw bias. A Forged Carbon toe patch redistributes weight to the heel to make this fairway easy to turn over.
























