Used Callaway Paradym X 5 Hybrid / 24 Degrees / Regular Flex / Left-H/Reg Flex
This second hand Callaway Paradym X 5 Hybrid has been given a C grade rating which means it's in good condition. Please check our condition rating guide for more information about how we grade our new and used golf clubs. If you need assistance, please contact us on 01344 291831 - our team of PGA Professionals can help!
| ITEM DETAILS | |
| Reference: | CAPAHY379121 |
| Brand: | Callaway |
| Model: | Paradym X |
| Original Manufacturers RRP: | £299.00 |
| Club Number: | 5 |
| Dexterity: | Left-Handed |
| Loft: | 24 Degrees |
| Shaft Flex: | Regular Flex |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Model: | Project X HZRDUS 5.5 65g |
| Measured Length: | 38.00 |
| Relative Length: | 1.50 Inches Shorter |
| Grip Details: | Callaway |
| Head Cover: | Yes |
| CONDITION DETAILS | |
| New or Used: | Used |
| Condition Grade: | C (Good) |
| OTHER DETAILS | |
| Non Matching Headcover | |
About the Model
The Paradym X model is for golfers who want a full-sized, wood-shaped hybrid that’s long with excellent versatility and forgiveness. Our Cutwave Sole design improves the club’s performance through the turf, making this our most versatile hybrid, and we’ve adapted our best fairway wood technologies for maximum distance.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns










Used Callaway Paradym X 5 Hybrid / 24 Degrees / Regular Flex / Left-H/Reg Flex
Used Callaway Paradym X 5 Hybrid / 24 Degrees / Regular Flex / Left-H/Reg Flex
This second hand Callaway Paradym X 5 Hybrid has been given a C grade rating which means it's in good condition. Please check our condition rating guide for more information about how we grade our new and used golf clubs. If you need assistance, please contact us on 01344 291831 - our team of PGA Professionals can help!
| ITEM DETAILS | |
| Reference: | CAPAHY379121 |
| Brand: | Callaway |
| Model: | Paradym X |
| Original Manufacturers RRP: | £299.00 |
| Club Number: | 5 |
| Dexterity: | Left-Handed |
| Loft: | 24 Degrees |
| Shaft Flex: | Regular Flex |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Model: | Project X HZRDUS 5.5 65g |
| Measured Length: | 38.00 |
| Relative Length: | 1.50 Inches Shorter |
| Grip Details: | Callaway |
| Head Cover: | Yes |
| CONDITION DETAILS | |
| New or Used: | Used |
| Condition Grade: | C (Good) |
| OTHER DETAILS | |
| Non Matching Headcover | |
About the Model
The Paradym X model is for golfers who want a full-sized, wood-shaped hybrid that’s long with excellent versatility and forgiveness. Our Cutwave Sole design improves the club’s performance through the turf, making this our most versatile hybrid, and we’ve adapted our best fairway wood technologies for maximum distance.
Original: $221.30
-65%$221.30
$77.45Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This second hand Callaway Paradym X 5 Hybrid has been given a C grade rating which means it's in good condition. Please check our condition rating guide for more information about how we grade our new and used golf clubs. If you need assistance, please contact us on 01344 291831 - our team of PGA Professionals can help!
| ITEM DETAILS | |
| Reference: | CAPAHY379121 |
| Brand: | Callaway |
| Model: | Paradym X |
| Original Manufacturers RRP: | £299.00 |
| Club Number: | 5 |
| Dexterity: | Left-Handed |
| Loft: | 24 Degrees |
| Shaft Flex: | Regular Flex |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Model: | Project X HZRDUS 5.5 65g |
| Measured Length: | 38.00 |
| Relative Length: | 1.50 Inches Shorter |
| Grip Details: | Callaway |
| Head Cover: | Yes |
| CONDITION DETAILS | |
| New or Used: | Used |
| Condition Grade: | C (Good) |
| OTHER DETAILS | |
| Non Matching Headcover | |
About the Model
The Paradym X model is for golfers who want a full-sized, wood-shaped hybrid that’s long with excellent versatility and forgiveness. Our Cutwave Sole design improves the club’s performance through the turf, making this our most versatile hybrid, and we’ve adapted our best fairway wood technologies for maximum distance.
























