Used Mitsubishi 1K Series PRO Red 80 Fairway Shaft / TX Flex / TaylorMade Gen 2
This second hand Mitsubishi 1K Series PRO Red 80 TX Fairway Wood Shaft has been given a B grade rating which means it's in very good condition. Please check our condition rating guide for more information about how we grade our new and used golf clubs. If you need assistance, please contact us on 01344 291831 - our team of PGA Professionals can help!
| ITEM DETAILS | |
| Reference: | MI1KCL063515 |
| Brand: | Mitsubishi |
| Model: | 1K Series PRO Red 80 TX |
| Original Manufacturers RRP: | £299.00 |
| Club Number: | Fairway Wood |
| Dexterity: | Right-Handed |
| Shaft Flex: | TX Flex (X-Stiff Flex) |
| Measured Length: | 41.75 |
| Grip Details: | Golf Pride MCC +4 Standard |
| Adapter Orientation: | Right handed |
| Adapter: | TaylorMade Gen 2 Fairway This shaft is fitted with an adapter that is compatible with the following models: Stealth Plus, Sim2 Titanium, M5, M5 Rocket, M3, M1 2016, R15, SLDR, RBZ Stage 2 Tour, Stealth 2 Plus, Qi10, Qi10 Max, Qi10 Tour. |
| CONDITION DETAILS | |
| New or Used: | Used |
| Condition Grade: | B (Very Good) |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns








Used Mitsubishi 1K Series PRO Red 80 Fairway Shaft / TX Flex / TaylorMade Gen 2
Used Mitsubishi 1K Series PRO Red 80 Fairway Shaft / TX Flex / TaylorMade Gen 2
This second hand Mitsubishi 1K Series PRO Red 80 TX Fairway Wood Shaft has been given a B grade rating which means it's in very good condition. Please check our condition rating guide for more information about how we grade our new and used golf clubs. If you need assistance, please contact us on 01344 291831 - our team of PGA Professionals can help!
| ITEM DETAILS | |
| Reference: | MI1KCL063515 |
| Brand: | Mitsubishi |
| Model: | 1K Series PRO Red 80 TX |
| Original Manufacturers RRP: | £299.00 |
| Club Number: | Fairway Wood |
| Dexterity: | Right-Handed |
| Shaft Flex: | TX Flex (X-Stiff Flex) |
| Measured Length: | 41.75 |
| Grip Details: | Golf Pride MCC +4 Standard |
| Adapter Orientation: | Right handed |
| Adapter: | TaylorMade Gen 2 Fairway This shaft is fitted with an adapter that is compatible with the following models: Stealth Plus, Sim2 Titanium, M5, M5 Rocket, M3, M1 2016, R15, SLDR, RBZ Stage 2 Tour, Stealth 2 Plus, Qi10, Qi10 Max, Qi10 Tour. |
| CONDITION DETAILS | |
| New or Used: | Used |
| Condition Grade: | B (Very Good) |
Original: $331.27
-65%$331.27
$115.94Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This second hand Mitsubishi 1K Series PRO Red 80 TX Fairway Wood Shaft has been given a B grade rating which means it's in very good condition. Please check our condition rating guide for more information about how we grade our new and used golf clubs. If you need assistance, please contact us on 01344 291831 - our team of PGA Professionals can help!
| ITEM DETAILS | |
| Reference: | MI1KCL063515 |
| Brand: | Mitsubishi |
| Model: | 1K Series PRO Red 80 TX |
| Original Manufacturers RRP: | £299.00 |
| Club Number: | Fairway Wood |
| Dexterity: | Right-Handed |
| Shaft Flex: | TX Flex (X-Stiff Flex) |
| Measured Length: | 41.75 |
| Grip Details: | Golf Pride MCC +4 Standard |
| Adapter Orientation: | Right handed |
| Adapter: | TaylorMade Gen 2 Fairway This shaft is fitted with an adapter that is compatible with the following models: Stealth Plus, Sim2 Titanium, M5, M5 Rocket, M3, M1 2016, R15, SLDR, RBZ Stage 2 Tour, Stealth 2 Plus, Qi10, Qi10 Max, Qi10 Tour. |
| CONDITION DETAILS | |
| New or Used: | Used |
| Condition Grade: | B (Very Good) |
























