Used Mitsubishi Tensei 1K Black 65 S Driver Shaft / Stiff Flex
This second hand Mitsubishi Tensei 1K Black 65 S Driver Shaft has been given an A grade rating which means it's in excellent condition. Please check our condition rating guide for more information about how we grade our new and used golf clubs. If you need assistance, please contact us on 01344 291831 - our team of PGA Professionals can help!
| ITEM DETAILS | |
| Reference: | MITECL445958 |
| Brand: | Mitsubishi |
| Model: | Tensei 1K Black 65 S |
| Club Number: | Driver |
| Dexterity: | Right-Handed |
| Shaft Flex: | Stiff Flex |
| Measured Length: | 44.25 |
| Relative Length: | Standard |
| Playing Length: | 45.25 |
| Grip Details: | Golf Pride Tour Velvet 360 |
| Adapter Orientation: | Right handed |
| Adapter: | PING Gen 4 This shaft is fitted with an adapter that is compatible with the following models: G425 LST, G425 Max, G425 SFT, G410 LS Tec, G410 Plus, G410 SF Tec, G430 MAX, G430 SFT, G430 LST, G430 HL, G440 MAX, G440 SFT, G440 LST. |
| CONDITION DETAILS | |
| New or Used: | Used |
| Condition Grade: | A (Excellent) |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns








Used Mitsubishi Tensei 1K Black 65 S Driver Shaft / Stiff Flex
Used Mitsubishi Tensei 1K Black 65 S Driver Shaft / Stiff Flex
This second hand Mitsubishi Tensei 1K Black 65 S Driver Shaft has been given an A grade rating which means it's in excellent condition. Please check our condition rating guide for more information about how we grade our new and used golf clubs. If you need assistance, please contact us on 01344 291831 - our team of PGA Professionals can help!
| ITEM DETAILS | |
| Reference: | MITECL445958 |
| Brand: | Mitsubishi |
| Model: | Tensei 1K Black 65 S |
| Club Number: | Driver |
| Dexterity: | Right-Handed |
| Shaft Flex: | Stiff Flex |
| Measured Length: | 44.25 |
| Relative Length: | Standard |
| Playing Length: | 45.25 |
| Grip Details: | Golf Pride Tour Velvet 360 |
| Adapter Orientation: | Right handed |
| Adapter: | PING Gen 4 This shaft is fitted with an adapter that is compatible with the following models: G425 LST, G425 Max, G425 SFT, G410 LS Tec, G410 Plus, G410 SF Tec, G430 MAX, G430 SFT, G430 LST, G430 HL, G440 MAX, G440 SFT, G440 LST. |
| CONDITION DETAILS | |
| New or Used: | Used |
| Condition Grade: | A (Excellent) |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This second hand Mitsubishi Tensei 1K Black 65 S Driver Shaft has been given an A grade rating which means it's in excellent condition. Please check our condition rating guide for more information about how we grade our new and used golf clubs. If you need assistance, please contact us on 01344 291831 - our team of PGA Professionals can help!
| ITEM DETAILS | |
| Reference: | MITECL445958 |
| Brand: | Mitsubishi |
| Model: | Tensei 1K Black 65 S |
| Club Number: | Driver |
| Dexterity: | Right-Handed |
| Shaft Flex: | Stiff Flex |
| Measured Length: | 44.25 |
| Relative Length: | Standard |
| Playing Length: | 45.25 |
| Grip Details: | Golf Pride Tour Velvet 360 |
| Adapter Orientation: | Right handed |
| Adapter: | PING Gen 4 This shaft is fitted with an adapter that is compatible with the following models: G425 LST, G425 Max, G425 SFT, G410 LS Tec, G410 Plus, G410 SF Tec, G430 MAX, G430 SFT, G430 LST, G430 HL, G440 MAX, G440 SFT, G440 LST. |
| CONDITION DETAILS | |
| New or Used: | Used |
| Condition Grade: | A (Excellent) |
























