Used Ping G430 5 Hybrid / 26 Degrees / Lite Flex
This second hand Ping G430 5 Hybrid has been given a C grade rating which means it's in good condition. Please check our condition rating guide for more information about how we grade our new and used golf clubs. If you need assistance, please contact us on 01344 291831 - our team of PGA Professionals can help!
| ITEM DETAILS | |
| Reference: | PIG4HY445699 |
| Brand: | Ping |
| Model: | G430 |
| Original Manufacturers RRP: | £279.00 |
| Club Number: | 5 |
| Dexterity: | Right-Handed |
| Loft: | 26 Degrees |
| Shaft Flex: | Senior Flex |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Model: | ALTA Quick 35g |
| Measured Length: | 38.75 |
| Relative Length: | 0.50 Inches Shorter |
| Grip Details: | Lamkin UTX Standard |
| Head Cover: | Yes |
| CONDITION DETAILS | |
| New or Used: | Used |
| Condition Grade: | C (Good) |
About the Model
The new PING G430 hybrid delivers the speed and performance golfers need to take on any approach shot.
The PING Hybrid Features:
- Carbonfly Wrap Technology
- Facewrap Technology / Spinsistency
- Tungsten Sole Weight / Trajectory - Tuning 2.0
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns










Used Ping G430 5 Hybrid / 26 Degrees / Lite Flex
Used Ping G430 5 Hybrid / 26 Degrees / Lite Flex
This second hand Ping G430 5 Hybrid has been given a C grade rating which means it's in good condition. Please check our condition rating guide for more information about how we grade our new and used golf clubs. If you need assistance, please contact us on 01344 291831 - our team of PGA Professionals can help!
| ITEM DETAILS | |
| Reference: | PIG4HY445699 |
| Brand: | Ping |
| Model: | G430 |
| Original Manufacturers RRP: | £279.00 |
| Club Number: | 5 |
| Dexterity: | Right-Handed |
| Loft: | 26 Degrees |
| Shaft Flex: | Senior Flex |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Model: | ALTA Quick 35g |
| Measured Length: | 38.75 |
| Relative Length: | 0.50 Inches Shorter |
| Grip Details: | Lamkin UTX Standard |
| Head Cover: | Yes |
| CONDITION DETAILS | |
| New or Used: | Used |
| Condition Grade: | C (Good) |
About the Model
The new PING G430 hybrid delivers the speed and performance golfers need to take on any approach shot.
The PING Hybrid Features:
- Carbonfly Wrap Technology
- Facewrap Technology / Spinsistency
- Tungsten Sole Weight / Trajectory - Tuning 2.0
Original: $323.23
-65%$323.23
$113.13Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This second hand Ping G430 5 Hybrid has been given a C grade rating which means it's in good condition. Please check our condition rating guide for more information about how we grade our new and used golf clubs. If you need assistance, please contact us on 01344 291831 - our team of PGA Professionals can help!
| ITEM DETAILS | |
| Reference: | PIG4HY445699 |
| Brand: | Ping |
| Model: | G430 |
| Original Manufacturers RRP: | £279.00 |
| Club Number: | 5 |
| Dexterity: | Right-Handed |
| Loft: | 26 Degrees |
| Shaft Flex: | Senior Flex |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Model: | ALTA Quick 35g |
| Measured Length: | 38.75 |
| Relative Length: | 0.50 Inches Shorter |
| Grip Details: | Lamkin UTX Standard |
| Head Cover: | Yes |
| CONDITION DETAILS | |
| New or Used: | Used |
| Condition Grade: | C (Good) |
About the Model
The new PING G430 hybrid delivers the speed and performance golfers need to take on any approach shot.
The PING Hybrid Features:
- Carbonfly Wrap Technology
- Facewrap Technology / Spinsistency
- Tungsten Sole Weight / Trajectory - Tuning 2.0
























