Used Ping G430 LST 3 Fairway Wood / 15 Degrees / Stiff Flex
This second hand Ping G430 LST 3 Wood has been given a C grade rating which means it's in good condition. Please check our condition rating guide for more information about how we grade our new and used golf clubs. If you need assistance, please contact us on 01344 291831 - our team of PGA Professionals can help!
| ITEM DETAILS | |
| Reference: | PIG4FA634044 |
| Brand: | Ping |
| Model: | G430 LST |
| Original Manufacturers RRP: | £550.00 |
| Club Number: | 3 Wood |
| Dexterity: | Right-Handed |
| Loft: | 15 Degrees |
| Shaft Flex: | Stiff Flex |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Model: | Mitsubishi Chemical Tensei 1K Black 75 S |
| Measured Length: | 42.50 |
| Relative Length: | 0.50 Inches Shorter |
| Grip Details: | Golf Pride Tour Velvet 360 |
| Head Cover: | Yes |
| CONDITION DETAILS | |
| New or Used: | Used |
| Condition Grade: | C (Good) |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns










Used Ping G430 LST 3 Fairway Wood / 15 Degrees / Stiff Flex
Used Ping G430 LST 3 Fairway Wood / 15 Degrees / Stiff Flex
This second hand Ping G430 LST 3 Wood has been given a C grade rating which means it's in good condition. Please check our condition rating guide for more information about how we grade our new and used golf clubs. If you need assistance, please contact us on 01344 291831 - our team of PGA Professionals can help!
| ITEM DETAILS | |
| Reference: | PIG4FA634044 |
| Brand: | Ping |
| Model: | G430 LST |
| Original Manufacturers RRP: | £550.00 |
| Club Number: | 3 Wood |
| Dexterity: | Right-Handed |
| Loft: | 15 Degrees |
| Shaft Flex: | Stiff Flex |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Model: | Mitsubishi Chemical Tensei 1K Black 75 S |
| Measured Length: | 42.50 |
| Relative Length: | 0.50 Inches Shorter |
| Grip Details: | Golf Pride Tour Velvet 360 |
| Head Cover: | Yes |
| CONDITION DETAILS | |
| New or Used: | Used |
| Condition Grade: | C (Good) |
Original: $524.41
-65%$524.41
$183.54Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This second hand Ping G430 LST 3 Wood has been given a C grade rating which means it's in good condition. Please check our condition rating guide for more information about how we grade our new and used golf clubs. If you need assistance, please contact us on 01344 291831 - our team of PGA Professionals can help!
| ITEM DETAILS | |
| Reference: | PIG4FA634044 |
| Brand: | Ping |
| Model: | G430 LST |
| Original Manufacturers RRP: | £550.00 |
| Club Number: | 3 Wood |
| Dexterity: | Right-Handed |
| Loft: | 15 Degrees |
| Shaft Flex: | Stiff Flex |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Model: | Mitsubishi Chemical Tensei 1K Black 75 S |
| Measured Length: | 42.50 |
| Relative Length: | 0.50 Inches Shorter |
| Grip Details: | Golf Pride Tour Velvet 360 |
| Head Cover: | Yes |
| CONDITION DETAILS | |
| New or Used: | Used |
| Condition Grade: | C (Good) |
























