Used Ping G430 MAX 10K Driver / 12.0 Degrees / Lite Flex / Left-Handed
This second hand Ping G430 MAX 10K Driver has been given an A grade rating which means it's in excellent condition. Please check our condition rating guide for more information about how we grade our new and used golf clubs. If you need assistance, please contact us on 01344 291831 - our team of PGA Professionals can help!
| ITEM DETAILS | |
| Reference: | PIG4DR601003 |
| Brand: | Ping |
| Model: | G430 MAX 10K |
| Original Manufacturers RRP: | £599.00 |
| Dexterity: | Left-Handed |
| Loft: | 12.0 Degrees (Adjustable) |
| Shaft Flex: | Soft Regular Flex (Senior Flex) |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Model: | Ping Alta CB 55 SR |
| Measured Length: | 46.00 |
| Relative Length: | 0.25 Inches Longer |
| Grip Details: | Golf Pride Tour Velvet 360 |
| Head Cover: | Yes |
| Adjustment Tool: | No |
| CONDITION DETAILS | |
| New or Used: | Used |
| Condition Grade: | A (Excellent) |
About the Model
It's called MAX 10K because it eclipses the 10,000 g-cm² combined MOI threshold, setting a record and making it our straightest and most forgiving driver ever. A fixed backweight, our largest head profile, and a Carbonfly Wrap crown help G430 MAX 10K launch the ball higher with less spin for consistently longer and straighter results.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns










Used Ping G430 MAX 10K Driver / 12.0 Degrees / Lite Flex / Left-Handed
Used Ping G430 MAX 10K Driver / 12.0 Degrees / Lite Flex / Left-Handed
This second hand Ping G430 MAX 10K Driver has been given an A grade rating which means it's in excellent condition. Please check our condition rating guide for more information about how we grade our new and used golf clubs. If you need assistance, please contact us on 01344 291831 - our team of PGA Professionals can help!
| ITEM DETAILS | |
| Reference: | PIG4DR601003 |
| Brand: | Ping |
| Model: | G430 MAX 10K |
| Original Manufacturers RRP: | £599.00 |
| Dexterity: | Left-Handed |
| Loft: | 12.0 Degrees (Adjustable) |
| Shaft Flex: | Soft Regular Flex (Senior Flex) |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Model: | Ping Alta CB 55 SR |
| Measured Length: | 46.00 |
| Relative Length: | 0.25 Inches Longer |
| Grip Details: | Golf Pride Tour Velvet 360 |
| Head Cover: | Yes |
| Adjustment Tool: | No |
| CONDITION DETAILS | |
| New or Used: | Used |
| Condition Grade: | A (Excellent) |
About the Model
It's called MAX 10K because it eclipses the 10,000 g-cm² combined MOI threshold, setting a record and making it our straightest and most forgiving driver ever. A fixed backweight, our largest head profile, and a Carbonfly Wrap crown help G430 MAX 10K launch the ball higher with less spin for consistently longer and straighter results.
Original: $744.36
-65%$744.36
$260.53Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This second hand Ping G430 MAX 10K Driver has been given an A grade rating which means it's in excellent condition. Please check our condition rating guide for more information about how we grade our new and used golf clubs. If you need assistance, please contact us on 01344 291831 - our team of PGA Professionals can help!
| ITEM DETAILS | |
| Reference: | PIG4DR601003 |
| Brand: | Ping |
| Model: | G430 MAX 10K |
| Original Manufacturers RRP: | £599.00 |
| Dexterity: | Left-Handed |
| Loft: | 12.0 Degrees (Adjustable) |
| Shaft Flex: | Soft Regular Flex (Senior Flex) |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Model: | Ping Alta CB 55 SR |
| Measured Length: | 46.00 |
| Relative Length: | 0.25 Inches Longer |
| Grip Details: | Golf Pride Tour Velvet 360 |
| Head Cover: | Yes |
| Adjustment Tool: | No |
| CONDITION DETAILS | |
| New or Used: | Used |
| Condition Grade: | A (Excellent) |
About the Model
It's called MAX 10K because it eclipses the 10,000 g-cm² combined MOI threshold, setting a record and making it our straightest and most forgiving driver ever. A fixed backweight, our largest head profile, and a Carbonfly Wrap crown help G430 MAX 10K launch the ball higher with less spin for consistently longer and straighter results.
























