Used Ping G430 MAX 10K Driver / 9.0 Degrees / Stiff Flex / Left-Handed
This second hand Ping G430 MAX 10K Driver has been given an A grade rating which means it's in excellent condition. Please check our condition rating guide for more information about how we grade our new and used golf clubs. If you need assistance, please contact us on 01344 291831 - our team of PGA Professionals can help!
| ITEM DETAILS | |
| Reference: | PIG4DR936028 |
| Brand: | Ping |
| Model: | G430 MAX 10K |
| Original Manufacturers RRP: | £599.00 |
| Dexterity: | Left-Handed |
| Loft: | 9.0 Degrees (Adjustable) |
| Shaft Flex: | Stiff Flex |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Model: | Even Flow Riptide Small Batch 6.0 50g |
| Measured Length: | 45.00 |
| Relative Length: | Standard |
| Grip Details: | Golf Pride Tour Velvet 360 Midsize |
| Head Cover: | Yes |
| Adjustment Tool: | No |
| CONDITION DETAILS | |
| New or Used: | Used |
| Condition Grade: | A (Excellent) |
About the Model
It's called MAX 10K because it eclipses the 10,000 g-cm² combined MOI threshold, setting a record and making it our straightest and most forgiving driver ever. A fixed backweight, our largest head profile, and a Carbonfly Wrap crown help G430 MAX 10K launch the ball higher with less spin for consistently longer and straighter results.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns










Used Ping G430 MAX 10K Driver / 9.0 Degrees / Stiff Flex / Left-Handed
Used Ping G430 MAX 10K Driver / 9.0 Degrees / Stiff Flex / Left-Handed
This second hand Ping G430 MAX 10K Driver has been given an A grade rating which means it's in excellent condition. Please check our condition rating guide for more information about how we grade our new and used golf clubs. If you need assistance, please contact us on 01344 291831 - our team of PGA Professionals can help!
| ITEM DETAILS | |
| Reference: | PIG4DR936028 |
| Brand: | Ping |
| Model: | G430 MAX 10K |
| Original Manufacturers RRP: | £599.00 |
| Dexterity: | Left-Handed |
| Loft: | 9.0 Degrees (Adjustable) |
| Shaft Flex: | Stiff Flex |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Model: | Even Flow Riptide Small Batch 6.0 50g |
| Measured Length: | 45.00 |
| Relative Length: | Standard |
| Grip Details: | Golf Pride Tour Velvet 360 Midsize |
| Head Cover: | Yes |
| Adjustment Tool: | No |
| CONDITION DETAILS | |
| New or Used: | Used |
| Condition Grade: | A (Excellent) |
About the Model
It's called MAX 10K because it eclipses the 10,000 g-cm² combined MOI threshold, setting a record and making it our straightest and most forgiving driver ever. A fixed backweight, our largest head profile, and a Carbonfly Wrap crown help G430 MAX 10K launch the ball higher with less spin for consistently longer and straighter results.
Original: $698.76
-65%$698.76
$244.57Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This second hand Ping G430 MAX 10K Driver has been given an A grade rating which means it's in excellent condition. Please check our condition rating guide for more information about how we grade our new and used golf clubs. If you need assistance, please contact us on 01344 291831 - our team of PGA Professionals can help!
| ITEM DETAILS | |
| Reference: | PIG4DR936028 |
| Brand: | Ping |
| Model: | G430 MAX 10K |
| Original Manufacturers RRP: | £599.00 |
| Dexterity: | Left-Handed |
| Loft: | 9.0 Degrees (Adjustable) |
| Shaft Flex: | Stiff Flex |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Model: | Even Flow Riptide Small Batch 6.0 50g |
| Measured Length: | 45.00 |
| Relative Length: | Standard |
| Grip Details: | Golf Pride Tour Velvet 360 Midsize |
| Head Cover: | Yes |
| Adjustment Tool: | No |
| CONDITION DETAILS | |
| New or Used: | Used |
| Condition Grade: | A (Excellent) |
About the Model
It's called MAX 10K because it eclipses the 10,000 g-cm² combined MOI threshold, setting a record and making it our straightest and most forgiving driver ever. A fixed backweight, our largest head profile, and a Carbonfly Wrap crown help G430 MAX 10K launch the ball higher with less spin for consistently longer and straighter results.
























