Used Ping G440 K Driver / 9.0 Degrees / Stiff Flex
This second hand Ping G440 K Driver has been given an A grade rating which means it's in excellent condition. Please check our condition rating guide for more information about how we grade our new and used golf clubs. If you need assistance, please contact us on 01344 291831 - our team of PGA Professionals can help!
| ITEM DETAILS | |
| Reference: | PIG4DR736143 |
| Brand: | Ping |
| Model: | G440 K |
| Original Manufacturers RRP: | £629.00 |
| Dexterity: | Right-Handed |
| Loft: | 9.0 Degrees (Adjustable) |
| Shaft Flex: | Stiff Flex |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Model: | 3798215000000140011 Tensei 1K Black 65 |
| Measured Length: | 45.25 |
| Relative Length: | Standard |
| Grip Details: | Golf Pride Tour Wrap Midsize |
| Head Cover: | Yes |
| Adjustment Tool: | No |
| Details: | Tensei 1K Black 65 |
| CONDITION DETAILS | |
| New or Used: | Used |
| Condition Grade: | A (Excellent) |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns










Used Ping G440 K Driver / 9.0 Degrees / Stiff Flex
Used Ping G440 K Driver / 9.0 Degrees / Stiff Flex
This second hand Ping G440 K Driver has been given an A grade rating which means it's in excellent condition. Please check our condition rating guide for more information about how we grade our new and used golf clubs. If you need assistance, please contact us on 01344 291831 - our team of PGA Professionals can help!
| ITEM DETAILS | |
| Reference: | PIG4DR736143 |
| Brand: | Ping |
| Model: | G440 K |
| Original Manufacturers RRP: | £629.00 |
| Dexterity: | Right-Handed |
| Loft: | 9.0 Degrees (Adjustable) |
| Shaft Flex: | Stiff Flex |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Model: | 3798215000000140011 Tensei 1K Black 65 |
| Measured Length: | 45.25 |
| Relative Length: | Standard |
| Grip Details: | Golf Pride Tour Wrap Midsize |
| Head Cover: | Yes |
| Adjustment Tool: | No |
| Details: | Tensei 1K Black 65 |
| CONDITION DETAILS | |
| New or Used: | Used |
| Condition Grade: | A (Excellent) |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This second hand Ping G440 K Driver has been given an A grade rating which means it's in excellent condition. Please check our condition rating guide for more information about how we grade our new and used golf clubs. If you need assistance, please contact us on 01344 291831 - our team of PGA Professionals can help!
| ITEM DETAILS | |
| Reference: | PIG4DR736143 |
| Brand: | Ping |
| Model: | G440 K |
| Original Manufacturers RRP: | £629.00 |
| Dexterity: | Right-Handed |
| Loft: | 9.0 Degrees (Adjustable) |
| Shaft Flex: | Stiff Flex |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Model: | 3798215000000140011 Tensei 1K Black 65 |
| Measured Length: | 45.25 |
| Relative Length: | Standard |
| Grip Details: | Golf Pride Tour Wrap Midsize |
| Head Cover: | Yes |
| Adjustment Tool: | No |
| Details: | Tensei 1K Black 65 |
| CONDITION DETAILS | |
| New or Used: | Used |
| Condition Grade: | A (Excellent) |
























