Used Ping G440 Max 9 Fairway Wood / 24 Degrees / Regular Flex
This second hand Ping G440 Max 9 Wood has been given a B grade rating which means it's in very good condition. Please check our condition rating guide for more information about how we grade our new and used golf clubs. If you need assistance, please contact us on 01344 291831 - our team of PGA Professionals can help!
| ITEM DETAILS | |
| Reference: | PIG4FA736163 |
| Brand: | Ping |
| Model: | G440 Max |
| Original Manufacturers RRP: | £319.00 |
| Club Number: | 9 Wood |
| Dexterity: | Right-Handed |
| Loft: | 24 Degrees |
| Shaft Flex: | Regular Flex |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Model: | 3798215000000253039 DENALI Red 60g 5.5 |
| Measured Length: | 41.50 |
| Relative Length: | Standard |
| Grip Details: | Golf Pride Tour Velvet 360 |
| Head Cover: | Yes |
| Details: | DENALI Red 60g 5.5 |
| CONDITION DETAILS | |
| New or Used: | Used |
| Condition Grade: | B (Very Good) |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns










Used Ping G440 Max 9 Fairway Wood / 24 Degrees / Regular Flex
Used Ping G440 Max 9 Fairway Wood / 24 Degrees / Regular Flex
This second hand Ping G440 Max 9 Wood has been given a B grade rating which means it's in very good condition. Please check our condition rating guide for more information about how we grade our new and used golf clubs. If you need assistance, please contact us on 01344 291831 - our team of PGA Professionals can help!
| ITEM DETAILS | |
| Reference: | PIG4FA736163 |
| Brand: | Ping |
| Model: | G440 Max |
| Original Manufacturers RRP: | £319.00 |
| Club Number: | 9 Wood |
| Dexterity: | Right-Handed |
| Loft: | 24 Degrees |
| Shaft Flex: | Regular Flex |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Model: | 3798215000000253039 DENALI Red 60g 5.5 |
| Measured Length: | 41.50 |
| Relative Length: | Standard |
| Grip Details: | Golf Pride Tour Velvet 360 |
| Head Cover: | Yes |
| Details: | DENALI Red 60g 5.5 |
| CONDITION DETAILS | |
| New or Used: | Used |
| Condition Grade: | B (Very Good) |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This second hand Ping G440 Max 9 Wood has been given a B grade rating which means it's in very good condition. Please check our condition rating guide for more information about how we grade our new and used golf clubs. If you need assistance, please contact us on 01344 291831 - our team of PGA Professionals can help!
| ITEM DETAILS | |
| Reference: | PIG4FA736163 |
| Brand: | Ping |
| Model: | G440 Max |
| Original Manufacturers RRP: | £319.00 |
| Club Number: | 9 Wood |
| Dexterity: | Right-Handed |
| Loft: | 24 Degrees |
| Shaft Flex: | Regular Flex |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Model: | 3798215000000253039 DENALI Red 60g 5.5 |
| Measured Length: | 41.50 |
| Relative Length: | Standard |
| Grip Details: | Golf Pride Tour Velvet 360 |
| Head Cover: | Yes |
| Details: | DENALI Red 60g 5.5 |
| CONDITION DETAILS | |
| New or Used: | Used |
| Condition Grade: | B (Very Good) |
























