Used Ping i525 Iron Set / 5 - PW / Stiff Flex
This second hand Ping i525 Iron Set has been given a C grade rating which means it's in good condition. Please check our condition rating guide for more information about how we grade our new and used golf clubs. If you need assistance, please contact us on 01344 291831 - our team of PGA Professionals can help!
| ITEM DETAILS | |
| Reference: | PII5IR771089 |
| Brand: | Ping |
| Model: | i525 |
| Original Manufacturers RRP: | £999.00 |
| Set Make-Up: | 5 - PW |
| Player Type: | Mid/Low Handicapper |
| Dexterity: | Right-Handed |
| Shaft Flex: | Stiff Flex |
| Shaft Material: | Steel |
| Shaft Model: | Project X LZ 6.0 120 g |
| Relative Length: | Standard |
| Grip Details: | Golf Pride MCC +4 Standard |
| CONDITION DETAILS | |
| New or Used: | Used |
| Condition Grade: | C (Good) |
About the Model
The Ping i525 Irons feature a powerful new design engineered with a forged, maraging-steel face that significantly increases speed and distance while providing a pleasing feel and sound. All packaged in a compact, players-style design perimeter weighted to elevate forgiveness and deliver long, towering shots that hit and hold the green.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns











Used Ping i525 Iron Set / 5 - PW / Stiff Flex
Used Ping i525 Iron Set / 5 - PW / Stiff Flex
This second hand Ping i525 Iron Set has been given a C grade rating which means it's in good condition. Please check our condition rating guide for more information about how we grade our new and used golf clubs. If you need assistance, please contact us on 01344 291831 - our team of PGA Professionals can help!
| ITEM DETAILS | |
| Reference: | PII5IR771089 |
| Brand: | Ping |
| Model: | i525 |
| Original Manufacturers RRP: | £999.00 |
| Set Make-Up: | 5 - PW |
| Player Type: | Mid/Low Handicapper |
| Dexterity: | Right-Handed |
| Shaft Flex: | Stiff Flex |
| Shaft Material: | Steel |
| Shaft Model: | Project X LZ 6.0 120 g |
| Relative Length: | Standard |
| Grip Details: | Golf Pride MCC +4 Standard |
| CONDITION DETAILS | |
| New or Used: | Used |
| Condition Grade: | C (Good) |
About the Model
The Ping i525 Irons feature a powerful new design engineered with a forged, maraging-steel face that significantly increases speed and distance while providing a pleasing feel and sound. All packaged in a compact, players-style design perimeter weighted to elevate forgiveness and deliver long, towering shots that hit and hold the green.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This second hand Ping i525 Iron Set has been given a C grade rating which means it's in good condition. Please check our condition rating guide for more information about how we grade our new and used golf clubs. If you need assistance, please contact us on 01344 291831 - our team of PGA Professionals can help!
| ITEM DETAILS | |
| Reference: | PII5IR771089 |
| Brand: | Ping |
| Model: | i525 |
| Original Manufacturers RRP: | £999.00 |
| Set Make-Up: | 5 - PW |
| Player Type: | Mid/Low Handicapper |
| Dexterity: | Right-Handed |
| Shaft Flex: | Stiff Flex |
| Shaft Material: | Steel |
| Shaft Model: | Project X LZ 6.0 120 g |
| Relative Length: | Standard |
| Grip Details: | Golf Pride MCC +4 Standard |
| CONDITION DETAILS | |
| New or Used: | Used |
| Condition Grade: | C (Good) |
About the Model
The Ping i525 Irons feature a powerful new design engineered with a forged, maraging-steel face that significantly increases speed and distance while providing a pleasing feel and sound. All packaged in a compact, players-style design perimeter weighted to elevate forgiveness and deliver long, towering shots that hit and hold the green.
























