Used Project X Evenflow Black 6.5 75g X Fairway Shaft / X-Stiff Flex
This second hand Project X Evenflow Black 6.5 75g X Fairway Wood Shaft has been given a B grade rating which means it's in very good condition. Please check our condition rating guide for more information about how we grade our new and used golf clubs. If you need assistance, please contact us on 01344 291831 - our team of PGA Professionals can help!
| ITEM DETAILS | |
| Reference: | PREVCL384056 |
| Brand: | Project X |
| Model: | Evenflow Black 6.5 75g X |
| Club Number: | Fairway Wood |
| Dexterity: | Right-Handed |
| Shaft Flex: | X-Stiff Flex |
| Shaft Material: | Graphite |
| Measured Length: | 41.75 |
| Relative Length: | Standard |
| Playing Length: | 42.50 |
| Grip Details: | PXG Lamkin Z5 Standard |
| Adapter Orientation: | Right handed |
| Adapter: | PXG This shaft is fitted with an adapter that is compatible with the following models: 0811 XF, 0811 X, 0811 LX, 0811 XF GEN2, 0811 X PROTO, 0811 X+ PROTO, 0811 X GEN2, 0211, 0811 X GEN4, 0811 XF GEN4, 0811, 0311 GEN5. |
| CONDITION DETAILS | |
| New or Used: | Used |
| Condition Grade: | B (Very Good) |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns








Used Project X Evenflow Black 6.5 75g X Fairway Shaft / X-Stiff Flex
Used Project X Evenflow Black 6.5 75g X Fairway Shaft / X-Stiff Flex
This second hand Project X Evenflow Black 6.5 75g X Fairway Wood Shaft has been given a B grade rating which means it's in very good condition. Please check our condition rating guide for more information about how we grade our new and used golf clubs. If you need assistance, please contact us on 01344 291831 - our team of PGA Professionals can help!
| ITEM DETAILS | |
| Reference: | PREVCL384056 |
| Brand: | Project X |
| Model: | Evenflow Black 6.5 75g X |
| Club Number: | Fairway Wood |
| Dexterity: | Right-Handed |
| Shaft Flex: | X-Stiff Flex |
| Shaft Material: | Graphite |
| Measured Length: | 41.75 |
| Relative Length: | Standard |
| Playing Length: | 42.50 |
| Grip Details: | PXG Lamkin Z5 Standard |
| Adapter Orientation: | Right handed |
| Adapter: | PXG This shaft is fitted with an adapter that is compatible with the following models: 0811 XF, 0811 X, 0811 LX, 0811 XF GEN2, 0811 X PROTO, 0811 X+ PROTO, 0811 X GEN2, 0211, 0811 X GEN4, 0811 XF GEN4, 0811, 0311 GEN5. |
| CONDITION DETAILS | |
| New or Used: | Used |
| Condition Grade: | B (Very Good) |
Original: $166.31
-65%$166.31
$58.21Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This second hand Project X Evenflow Black 6.5 75g X Fairway Wood Shaft has been given a B grade rating which means it's in very good condition. Please check our condition rating guide for more information about how we grade our new and used golf clubs. If you need assistance, please contact us on 01344 291831 - our team of PGA Professionals can help!
| ITEM DETAILS | |
| Reference: | PREVCL384056 |
| Brand: | Project X |
| Model: | Evenflow Black 6.5 75g X |
| Club Number: | Fairway Wood |
| Dexterity: | Right-Handed |
| Shaft Flex: | X-Stiff Flex |
| Shaft Material: | Graphite |
| Measured Length: | 41.75 |
| Relative Length: | Standard |
| Playing Length: | 42.50 |
| Grip Details: | PXG Lamkin Z5 Standard |
| Adapter Orientation: | Right handed |
| Adapter: | PXG This shaft is fitted with an adapter that is compatible with the following models: 0811 XF, 0811 X, 0811 LX, 0811 XF GEN2, 0811 X PROTO, 0811 X+ PROTO, 0811 X GEN2, 0211, 0811 X GEN4, 0811 XF GEN4, 0811, 0311 GEN5. |
| CONDITION DETAILS | |
| New or Used: | Used |
| Condition Grade: | B (Very Good) |
























