Used Project X EvenFlow Riptide 6.0 70g Driver Shaft / Stiff Flex
This second hand Project X EvenFlow Riptide 6.0 70g Driver Shaft has been given a B grade rating which means it's in very good condition. Please check our condition rating guide for more information about how we grade our new and used golf clubs. If you need assistance, please contact us on 01344 291831 - our team of PGA Professionals can help!
| ITEM DETAILS | |
| Reference: | PREVCL329020 |
| Brand: | Project X |
| Model: | EvenFlow Riptide 6.0 70g |
| Club Number: | Driver |
| Dexterity: | Right-Handed |
| Shaft Flex: | Stiff Flex |
| Measured Length: | 44.75 |
| Relative Length: | Standard |
| Playing Length: | 45.75 |
| Grip Details: | Lamkin Crossline Standard |
| Adapter Orientation: | Right handed |
| Adapter: | TaylorMade Gen 2 This shaft is fitted with an adapter that is compatible with the following models: Stealth, Sim2, SIM, M6, M5, M4, M3, M2 2016, M1 2016, R15, SLDR, Jetspeed, R1, RBZ Stage 2, Stealth 2, Qi10, Qi10 LS, Qi10 LS Designer Series, Qi10 Max, Qi10 Max Womens. |
| CONDITION DETAILS | |
| New or Used: | Used |
| Condition Grade: | B (Very Good) |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Used Project X EvenFlow Riptide 6.0 70g Driver Shaft / Stiff Flex
Used Project X EvenFlow Riptide 6.0 70g Driver Shaft / Stiff Flex
This second hand Project X EvenFlow Riptide 6.0 70g Driver Shaft has been given a B grade rating which means it's in very good condition. Please check our condition rating guide for more information about how we grade our new and used golf clubs. If you need assistance, please contact us on 01344 291831 - our team of PGA Professionals can help!
| ITEM DETAILS | |
| Reference: | PREVCL329020 |
| Brand: | Project X |
| Model: | EvenFlow Riptide 6.0 70g |
| Club Number: | Driver |
| Dexterity: | Right-Handed |
| Shaft Flex: | Stiff Flex |
| Measured Length: | 44.75 |
| Relative Length: | Standard |
| Playing Length: | 45.75 |
| Grip Details: | Lamkin Crossline Standard |
| Adapter Orientation: | Right handed |
| Adapter: | TaylorMade Gen 2 This shaft is fitted with an adapter that is compatible with the following models: Stealth, Sim2, SIM, M6, M5, M4, M3, M2 2016, M1 2016, R15, SLDR, Jetspeed, R1, RBZ Stage 2, Stealth 2, Qi10, Qi10 LS, Qi10 LS Designer Series, Qi10 Max, Qi10 Max Womens. |
| CONDITION DETAILS | |
| New or Used: | Used |
| Condition Grade: | B (Very Good) |
Original: $147.53
-65%$147.53
$51.64Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This second hand Project X EvenFlow Riptide 6.0 70g Driver Shaft has been given a B grade rating which means it's in very good condition. Please check our condition rating guide for more information about how we grade our new and used golf clubs. If you need assistance, please contact us on 01344 291831 - our team of PGA Professionals can help!
| ITEM DETAILS | |
| Reference: | PREVCL329020 |
| Brand: | Project X |
| Model: | EvenFlow Riptide 6.0 70g |
| Club Number: | Driver |
| Dexterity: | Right-Handed |
| Shaft Flex: | Stiff Flex |
| Measured Length: | 44.75 |
| Relative Length: | Standard |
| Playing Length: | 45.75 |
| Grip Details: | Lamkin Crossline Standard |
| Adapter Orientation: | Right handed |
| Adapter: | TaylorMade Gen 2 This shaft is fitted with an adapter that is compatible with the following models: Stealth, Sim2, SIM, M6, M5, M4, M3, M2 2016, M1 2016, R15, SLDR, Jetspeed, R1, RBZ Stage 2, Stealth 2, Qi10, Qi10 LS, Qi10 LS Designer Series, Qi10 Max, Qi10 Max Womens. |
| CONDITION DETAILS | |
| New or Used: | Used |
| Condition Grade: | B (Very Good) |
























