Used Project X HZRDUS GEN 5 Black 6.0 70g Fairway Shaft / Stiff Flex
This second hand Project X HZRDUS GEN 5 Black 6.0 70g Fairway Wood Shaft has been given a B grade rating which means it's in very good condition. Please check our condition rating guide for more information about how we grade our new and used golf clubs. If you need assistance, please contact us on 01344 291831 - our team of PGA Professionals can help!
| ITEM DETAILS | |
| Reference: | PRHZCL762452 |
| Brand: | Project X |
| Model: | HZRDUS GEN 5 Black 6.0 70g |
| Club Number: | Fairway Wood |
| Dexterity: | Right-Handed |
| Shaft Flex: | Stiff Flex |
| Measured Length: | 41.25 |
| Relative Length: | Standard |
| Playing Length: | 42.00 |
| Grip Details: | Golf Pride MCC Midsize Align |
| Adapter Orientation: | Right handed |
| Adapter: | Titleist Gen 2 Fairway This shaft is fitted with an adapter that is compatible with the following models: 913F, 913F-D, 915 F, 915 Fd, 917 F2, 917 F3, TS2, TS3, TSi 1, TSi 2, TSi 3, TSR 1, TSR 2, TSR 3. |
| CONDITION DETAILS | |
| New or Used: | Used |
| Condition Grade: | B (Very Good) |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns








Used Project X HZRDUS GEN 5 Black 6.0 70g Fairway Shaft / Stiff Flex
Used Project X HZRDUS GEN 5 Black 6.0 70g Fairway Shaft / Stiff Flex
This second hand Project X HZRDUS GEN 5 Black 6.0 70g Fairway Wood Shaft has been given a B grade rating which means it's in very good condition. Please check our condition rating guide for more information about how we grade our new and used golf clubs. If you need assistance, please contact us on 01344 291831 - our team of PGA Professionals can help!
| ITEM DETAILS | |
| Reference: | PRHZCL762452 |
| Brand: | Project X |
| Model: | HZRDUS GEN 5 Black 6.0 70g |
| Club Number: | Fairway Wood |
| Dexterity: | Right-Handed |
| Shaft Flex: | Stiff Flex |
| Measured Length: | 41.25 |
| Relative Length: | Standard |
| Playing Length: | 42.00 |
| Grip Details: | Golf Pride MCC Midsize Align |
| Adapter Orientation: | Right handed |
| Adapter: | Titleist Gen 2 Fairway This shaft is fitted with an adapter that is compatible with the following models: 913F, 913F-D, 915 F, 915 Fd, 917 F2, 917 F3, TS2, TS3, TSi 1, TSi 2, TSi 3, TSR 1, TSR 2, TSR 3. |
| CONDITION DETAILS | |
| New or Used: | Used |
| Condition Grade: | B (Very Good) |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This second hand Project X HZRDUS GEN 5 Black 6.0 70g Fairway Wood Shaft has been given a B grade rating which means it's in very good condition. Please check our condition rating guide for more information about how we grade our new and used golf clubs. If you need assistance, please contact us on 01344 291831 - our team of PGA Professionals can help!
| ITEM DETAILS | |
| Reference: | PRHZCL762452 |
| Brand: | Project X |
| Model: | HZRDUS GEN 5 Black 6.0 70g |
| Club Number: | Fairway Wood |
| Dexterity: | Right-Handed |
| Shaft Flex: | Stiff Flex |
| Measured Length: | 41.25 |
| Relative Length: | Standard |
| Playing Length: | 42.00 |
| Grip Details: | Golf Pride MCC Midsize Align |
| Adapter Orientation: | Right handed |
| Adapter: | Titleist Gen 2 Fairway This shaft is fitted with an adapter that is compatible with the following models: 913F, 913F-D, 915 F, 915 Fd, 917 F2, 917 F3, TS2, TS3, TSi 1, TSi 2, TSi 3, TSR 1, TSR 2, TSR 3. |
| CONDITION DETAILS | |
| New or Used: | Used |
| Condition Grade: | B (Very Good) |
























