Used PXG 0311 GEN5 5 Hybrid / 25 Degrees / Stiff Flex
This second hand PXG 0311 GEN5 5 Hybrid has been given a C grade rating which means it's in good condition. Please check our condition rating guide for more information about how we grade our new and used golf clubs. If you need assistance, please contact us on 01344 291831 - our team of PGA Professionals can help!
| ITEM DETAILS | |
| Reference: | PX03HY123059 |
| Brand: | PXG |
| Model: | 0311 GEN5 |
| Original Manufacturers RRP: | £250.00 |
| Club Number: | 5 |
| Dexterity: | Right-Handed |
| Loft: | 25 Degrees |
| Shaft Flex: | Stiff Flex |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Model: | Denali 6.0 80g |
| Measured Length: | 39.00 |
| Relative Length: | 0.25 Inches Shorter |
| Grip Details: | Lamkin Z5 Standard |
| Head Cover: | Yes |
| CONDITION DETAILS | |
| New or Used: | Used |
| Condition Grade: | C (Good) |
| OTHER DETAILS | |
| See picture of bag rub mark | |
About the Model
You don’t have to change a thing about your swing to enjoy the benefits of PXG’s groundbreaking hybrid technology. These clubs are engineered to work in concert with your swing to deliver an optimal blend of accuracy, distance, and an oh-so sweet sound. Presented in a clean, aerodynamic aesthetic, 0311 GEN5 Hybrids are a low spin option for golfers at any skill level.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns












Used PXG 0311 GEN5 5 Hybrid / 25 Degrees / Stiff Flex
Used PXG 0311 GEN5 5 Hybrid / 25 Degrees / Stiff Flex
This second hand PXG 0311 GEN5 5 Hybrid has been given a C grade rating which means it's in good condition. Please check our condition rating guide for more information about how we grade our new and used golf clubs. If you need assistance, please contact us on 01344 291831 - our team of PGA Professionals can help!
| ITEM DETAILS | |
| Reference: | PX03HY123059 |
| Brand: | PXG |
| Model: | 0311 GEN5 |
| Original Manufacturers RRP: | £250.00 |
| Club Number: | 5 |
| Dexterity: | Right-Handed |
| Loft: | 25 Degrees |
| Shaft Flex: | Stiff Flex |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Model: | Denali 6.0 80g |
| Measured Length: | 39.00 |
| Relative Length: | 0.25 Inches Shorter |
| Grip Details: | Lamkin Z5 Standard |
| Head Cover: | Yes |
| CONDITION DETAILS | |
| New or Used: | Used |
| Condition Grade: | C (Good) |
| OTHER DETAILS | |
| See picture of bag rub mark | |
About the Model
You don’t have to change a thing about your swing to enjoy the benefits of PXG’s groundbreaking hybrid technology. These clubs are engineered to work in concert with your swing to deliver an optimal blend of accuracy, distance, and an oh-so sweet sound. Presented in a clean, aerodynamic aesthetic, 0311 GEN5 Hybrids are a low spin option for golfers at any skill level.
Original: $241.41
-65%$241.41
$84.49Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This second hand PXG 0311 GEN5 5 Hybrid has been given a C grade rating which means it's in good condition. Please check our condition rating guide for more information about how we grade our new and used golf clubs. If you need assistance, please contact us on 01344 291831 - our team of PGA Professionals can help!
| ITEM DETAILS | |
| Reference: | PX03HY123059 |
| Brand: | PXG |
| Model: | 0311 GEN5 |
| Original Manufacturers RRP: | £250.00 |
| Club Number: | 5 |
| Dexterity: | Right-Handed |
| Loft: | 25 Degrees |
| Shaft Flex: | Stiff Flex |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Model: | Denali 6.0 80g |
| Measured Length: | 39.00 |
| Relative Length: | 0.25 Inches Shorter |
| Grip Details: | Lamkin Z5 Standard |
| Head Cover: | Yes |
| CONDITION DETAILS | |
| New or Used: | Used |
| Condition Grade: | C (Good) |
| OTHER DETAILS | |
| See picture of bag rub mark | |
About the Model
You don’t have to change a thing about your swing to enjoy the benefits of PXG’s groundbreaking hybrid technology. These clubs are engineered to work in concert with your swing to deliver an optimal blend of accuracy, distance, and an oh-so sweet sound. Presented in a clean, aerodynamic aesthetic, 0311 GEN5 Hybrids are a low spin option for golfers at any skill level.
























