Used PXG 0311 XF GEN6 5 Fairway Wood / 19 Degrees / Regular Flex / L-H
This second hand PXG 0311 XF GEN6 5 Wood has been given a B grade rating which means it's in very good condition. Please check our condition rating guide for more information about how we grade our new and used golf clubs. If you need assistance, please contact us on 01344 291831 - our team of PGA Professionals can help!
| ITEM DETAILS | |
| Reference: | PX03FA322075 |
| Brand: | PXG |
| Model: | 0311 XF GEN6 |
| Original Manufacturers RRP: | £309.00 |
| Club Number: | 5 Wood |
| Dexterity: | Left-Handed |
| Loft: | 19.0 Degrees |
| Shaft Flex: | Regular Flex |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Model: | Denali Red 5.5 50g |
| Measured Length: | 42.50 |
| Relative Length: | Standard |
| Grip Details: | Golf Pride Tour Velvet Midsize |
| Head Cover: | Yes |
| CONDITION DETAILS | |
| New or Used: | Used |
| Condition Grade: | B (Very Good) |
About the Model
XG 0311 GEN6 Fairways feature an innovative, low-profile with a flat sole and squared face design ideal for golfers of every playing ability. Offering our most advanced technologies and highest-quality materials, these easy to launch fairways provide maximum distance and tight dispersion off the tee or turf coupled with an amazing sound and feel.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns










Used PXG 0311 XF GEN6 5 Fairway Wood / 19 Degrees / Regular Flex / L-H
Used PXG 0311 XF GEN6 5 Fairway Wood / 19 Degrees / Regular Flex / L-H
This second hand PXG 0311 XF GEN6 5 Wood has been given a B grade rating which means it's in very good condition. Please check our condition rating guide for more information about how we grade our new and used golf clubs. If you need assistance, please contact us on 01344 291831 - our team of PGA Professionals can help!
| ITEM DETAILS | |
| Reference: | PX03FA322075 |
| Brand: | PXG |
| Model: | 0311 XF GEN6 |
| Original Manufacturers RRP: | £309.00 |
| Club Number: | 5 Wood |
| Dexterity: | Left-Handed |
| Loft: | 19.0 Degrees |
| Shaft Flex: | Regular Flex |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Model: | Denali Red 5.5 50g |
| Measured Length: | 42.50 |
| Relative Length: | Standard |
| Grip Details: | Golf Pride Tour Velvet Midsize |
| Head Cover: | Yes |
| CONDITION DETAILS | |
| New or Used: | Used |
| Condition Grade: | B (Very Good) |
About the Model
XG 0311 GEN6 Fairways feature an innovative, low-profile with a flat sole and squared face design ideal for golfers of every playing ability. Offering our most advanced technologies and highest-quality materials, these easy to launch fairways provide maximum distance and tight dispersion off the tee or turf coupled with an amazing sound and feel.
Original: $305.79
-65%$305.79
$107.03Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This second hand PXG 0311 XF GEN6 5 Wood has been given a B grade rating which means it's in very good condition. Please check our condition rating guide for more information about how we grade our new and used golf clubs. If you need assistance, please contact us on 01344 291831 - our team of PGA Professionals can help!
| ITEM DETAILS | |
| Reference: | PX03FA322075 |
| Brand: | PXG |
| Model: | 0311 XF GEN6 |
| Original Manufacturers RRP: | £309.00 |
| Club Number: | 5 Wood |
| Dexterity: | Left-Handed |
| Loft: | 19.0 Degrees |
| Shaft Flex: | Regular Flex |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Model: | Denali Red 5.5 50g |
| Measured Length: | 42.50 |
| Relative Length: | Standard |
| Grip Details: | Golf Pride Tour Velvet Midsize |
| Head Cover: | Yes |
| CONDITION DETAILS | |
| New or Used: | Used |
| Condition Grade: | B (Very Good) |
About the Model
XG 0311 GEN6 Fairways feature an innovative, low-profile with a flat sole and squared face design ideal for golfers of every playing ability. Offering our most advanced technologies and highest-quality materials, these easy to launch fairways provide maximum distance and tight dispersion off the tee or turf coupled with an amazing sound and feel.
























