Used Srixon ZX MKII 3 Hybrid / 19 Degrees / Stiff Flex
This second hand Srixon ZX MKII 3 Hybrid has been given a C grade rating which means it's in good condition. Please check our condition rating guide for more information about how we grade our new and used golf clubs. If you need assistance, please contact us on 01344 291831 - our team of PGA Professionals can help!
| ITEM DETAILS | |
| Reference: | SRZXHY631004 |
| Brand: | Srixon |
| Model: | ZX MKII |
| Original Manufacturers RRP: | £239.95 |
| Club Number: | 3 |
| Dexterity: | Right-Handed |
| Loft: | 19 Degrees |
| Shaft Flex: | Stiff Flex |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Model: | Hzrdus Smoke RDX 6.0 80g |
| Measured Length: | 40.50 |
| Relative Length: | 0.25 Inches Longer |
| Grip Details: | Golf Pride MCC +4 Midsize |
| Head Cover: | Yes |
| CONDITION DETAILS | |
| New or Used: | Used |
| Condition Grade: | C (Good) |
About the Model
Get more power where it counts—at impact. A stronger Rebound Frame design with dual flex zones delivers purer energy transfer from club face through the ball, enhancing distance on every shot.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns










Used Srixon ZX MKII 3 Hybrid / 19 Degrees / Stiff Flex
Used Srixon ZX MKII 3 Hybrid / 19 Degrees / Stiff Flex
This second hand Srixon ZX MKII 3 Hybrid has been given a C grade rating which means it's in good condition. Please check our condition rating guide for more information about how we grade our new and used golf clubs. If you need assistance, please contact us on 01344 291831 - our team of PGA Professionals can help!
| ITEM DETAILS | |
| Reference: | SRZXHY631004 |
| Brand: | Srixon |
| Model: | ZX MKII |
| Original Manufacturers RRP: | £239.95 |
| Club Number: | 3 |
| Dexterity: | Right-Handed |
| Loft: | 19 Degrees |
| Shaft Flex: | Stiff Flex |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Model: | Hzrdus Smoke RDX 6.0 80g |
| Measured Length: | 40.50 |
| Relative Length: | 0.25 Inches Longer |
| Grip Details: | Golf Pride MCC +4 Midsize |
| Head Cover: | Yes |
| CONDITION DETAILS | |
| New or Used: | Used |
| Condition Grade: | C (Good) |
About the Model
Get more power where it counts—at impact. A stronger Rebound Frame design with dual flex zones delivers purer energy transfer from club face through the ball, enhancing distance on every shot.
Original: $183.74
-65%$183.74
$64.31Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This second hand Srixon ZX MKII 3 Hybrid has been given a C grade rating which means it's in good condition. Please check our condition rating guide for more information about how we grade our new and used golf clubs. If you need assistance, please contact us on 01344 291831 - our team of PGA Professionals can help!
| ITEM DETAILS | |
| Reference: | SRZXHY631004 |
| Brand: | Srixon |
| Model: | ZX MKII |
| Original Manufacturers RRP: | £239.95 |
| Club Number: | 3 |
| Dexterity: | Right-Handed |
| Loft: | 19 Degrees |
| Shaft Flex: | Stiff Flex |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Model: | Hzrdus Smoke RDX 6.0 80g |
| Measured Length: | 40.50 |
| Relative Length: | 0.25 Inches Longer |
| Grip Details: | Golf Pride MCC +4 Midsize |
| Head Cover: | Yes |
| CONDITION DETAILS | |
| New or Used: | Used |
| Condition Grade: | C (Good) |
About the Model
Get more power where it counts—at impact. A stronger Rebound Frame design with dual flex zones delivers purer energy transfer from club face through the ball, enhancing distance on every shot.
























