Used Titleist TSR 1 3 Fairway Wood / 15.0 Degrees / A Flex
This second hand Titleist TSR 1 3 Wood has been given a C grade rating which means it's in good condition. Please check our condition rating guide for more information about how we grade our new and used golf clubs. If you need assistance, please contact us on 01344 291831 - our team of PGA Professionals can help!
| ITEM DETAILS | |
| Reference: | TITSFA509119 |
| Brand: | Titleist |
| Model: | TSR 1 |
| Original Manufacturers RRP: | £289.99 |
| Club Number: | 3 Wood |
| Dexterity: | Right-Handed |
| Loft: | 15.0 Degrees |
| Shaft Flex: | A Flex (Senior Flex) |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Model: | Kuro Kage 55 A |
| Measured Length: | 42.5 |
| Relative Length: | Standard |
| Grip Details: | Golf Pride CP2 Wrap Standard |
| Head Cover: | Yes |
| CONDITION DETAILS | |
| New or Used: | Used |
| Condition Grade: | C (Good) |
About the Model
Ultra-Lightweight Speed & Launch
The optimised, lightweight configuration of Titleist TSR1 Fairways makes it easier to generate more speed. A new open hosel construction allows CG to shift lower and deeper for easier launch and more forgiveness.
Benefits
Maximised Launch & Distance
Exceptional Forgiveness
Player-Preferred Shape, Sound & Feel
Features
Ultra-Lightweight Configuration
Low, Face-Centered CG (Centre of Gravity)
High-Strength Carpenter Stainless Steel
SureFit Adjustability
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns










Used Titleist TSR 1 3 Fairway Wood / 15.0 Degrees / A Flex
Used Titleist TSR 1 3 Fairway Wood / 15.0 Degrees / A Flex
This second hand Titleist TSR 1 3 Wood has been given a C grade rating which means it's in good condition. Please check our condition rating guide for more information about how we grade our new and used golf clubs. If you need assistance, please contact us on 01344 291831 - our team of PGA Professionals can help!
| ITEM DETAILS | |
| Reference: | TITSFA509119 |
| Brand: | Titleist |
| Model: | TSR 1 |
| Original Manufacturers RRP: | £289.99 |
| Club Number: | 3 Wood |
| Dexterity: | Right-Handed |
| Loft: | 15.0 Degrees |
| Shaft Flex: | A Flex (Senior Flex) |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Model: | Kuro Kage 55 A |
| Measured Length: | 42.5 |
| Relative Length: | Standard |
| Grip Details: | Golf Pride CP2 Wrap Standard |
| Head Cover: | Yes |
| CONDITION DETAILS | |
| New or Used: | Used |
| Condition Grade: | C (Good) |
About the Model
Ultra-Lightweight Speed & Launch
The optimised, lightweight configuration of Titleist TSR1 Fairways makes it easier to generate more speed. A new open hosel construction allows CG to shift lower and deeper for easier launch and more forgiveness.
Benefits
Maximised Launch & Distance
Exceptional Forgiveness
Player-Preferred Shape, Sound & Feel
Features
Ultra-Lightweight Configuration
Low, Face-Centered CG (Centre of Gravity)
High-Strength Carpenter Stainless Steel
SureFit Adjustability
Original: $261.53
-65%$261.53
$91.54Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This second hand Titleist TSR 1 3 Wood has been given a C grade rating which means it's in good condition. Please check our condition rating guide for more information about how we grade our new and used golf clubs. If you need assistance, please contact us on 01344 291831 - our team of PGA Professionals can help!
| ITEM DETAILS | |
| Reference: | TITSFA509119 |
| Brand: | Titleist |
| Model: | TSR 1 |
| Original Manufacturers RRP: | £289.99 |
| Club Number: | 3 Wood |
| Dexterity: | Right-Handed |
| Loft: | 15.0 Degrees |
| Shaft Flex: | A Flex (Senior Flex) |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Model: | Kuro Kage 55 A |
| Measured Length: | 42.5 |
| Relative Length: | Standard |
| Grip Details: | Golf Pride CP2 Wrap Standard |
| Head Cover: | Yes |
| CONDITION DETAILS | |
| New or Used: | Used |
| Condition Grade: | C (Good) |
About the Model
Ultra-Lightweight Speed & Launch
The optimised, lightweight configuration of Titleist TSR1 Fairways makes it easier to generate more speed. A new open hosel construction allows CG to shift lower and deeper for easier launch and more forgiveness.
Benefits
Maximised Launch & Distance
Exceptional Forgiveness
Player-Preferred Shape, Sound & Feel
Features
Ultra-Lightweight Configuration
Low, Face-Centered CG (Centre of Gravity)
High-Strength Carpenter Stainless Steel
SureFit Adjustability
























