Used TOUR ISSUE Callaway Paradym Triple Diamond Driver / 10.5 Degrees / TX Flex
This second hand Tour Issue Callaway Paradym Triple Diamond Driver has been given a B grade rating which means it's in very good condition. Please check our condition rating guide for more information about how we grade our new and used golf clubs. If you need assistance, please contact us on 01344 291831 - our team of PGA Professionals can help!
| ITEM DETAILS | |
| Reference: | CAPADR251470 |
| Tour Issue: | Yes |
| Brand: | Callaway |
| Model: | Paradym Triple Diamond |
| Original Manufacturers RRP: | £599.00 |
| Dexterity: | Right-Handed |
| Loft: | 10.5 Degrees (Adjustable) |
| Shaft Flex: | TX Flex (X-Stiff Flex) |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Model: | Tensei 1K Pro Red 50 TX |
| Measured Length: | 45.00 |
| Relative Length: | 0.75 Inches Shorter |
| Grip Details: | Golf Pride Tour Velvet Align Standard |
| Head Cover: | No |
| Adjustment Tool: | No |
| CONDITION DETAILS | |
| New or Used: | Used |
| Condition Grade: | B (Very Good) |
| OTHER DETAILS | |
| TC Serial | |
About the Model
The Paradym Triple Diamond is a compact, 450cc shape designed for better players who want to work the ball. It’s the lowest spinning and lowest launching Paradym model with a neutral ball flight.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns










Used TOUR ISSUE Callaway Paradym Triple Diamond Driver / 10.5 Degrees / TX Flex
Used TOUR ISSUE Callaway Paradym Triple Diamond Driver / 10.5 Degrees / TX Flex
This second hand Tour Issue Callaway Paradym Triple Diamond Driver has been given a B grade rating which means it's in very good condition. Please check our condition rating guide for more information about how we grade our new and used golf clubs. If you need assistance, please contact us on 01344 291831 - our team of PGA Professionals can help!
| ITEM DETAILS | |
| Reference: | CAPADR251470 |
| Tour Issue: | Yes |
| Brand: | Callaway |
| Model: | Paradym Triple Diamond |
| Original Manufacturers RRP: | £599.00 |
| Dexterity: | Right-Handed |
| Loft: | 10.5 Degrees (Adjustable) |
| Shaft Flex: | TX Flex (X-Stiff Flex) |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Model: | Tensei 1K Pro Red 50 TX |
| Measured Length: | 45.00 |
| Relative Length: | 0.75 Inches Shorter |
| Grip Details: | Golf Pride Tour Velvet Align Standard |
| Head Cover: | No |
| Adjustment Tool: | No |
| CONDITION DETAILS | |
| New or Used: | Used |
| Condition Grade: | B (Very Good) |
| OTHER DETAILS | |
| TC Serial | |
About the Model
The Paradym Triple Diamond is a compact, 450cc shape designed for better players who want to work the ball. It’s the lowest spinning and lowest launching Paradym model with a neutral ball flight.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This second hand Tour Issue Callaway Paradym Triple Diamond Driver has been given a B grade rating which means it's in very good condition. Please check our condition rating guide for more information about how we grade our new and used golf clubs. If you need assistance, please contact us on 01344 291831 - our team of PGA Professionals can help!
| ITEM DETAILS | |
| Reference: | CAPADR251470 |
| Tour Issue: | Yes |
| Brand: | Callaway |
| Model: | Paradym Triple Diamond |
| Original Manufacturers RRP: | £599.00 |
| Dexterity: | Right-Handed |
| Loft: | 10.5 Degrees (Adjustable) |
| Shaft Flex: | TX Flex (X-Stiff Flex) |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Model: | Tensei 1K Pro Red 50 TX |
| Measured Length: | 45.00 |
| Relative Length: | 0.75 Inches Shorter |
| Grip Details: | Golf Pride Tour Velvet Align Standard |
| Head Cover: | No |
| Adjustment Tool: | No |
| CONDITION DETAILS | |
| New or Used: | Used |
| Condition Grade: | B (Very Good) |
| OTHER DETAILS | |
| TC Serial | |
About the Model
The Paradym Triple Diamond is a compact, 450cc shape designed for better players who want to work the ball. It’s the lowest spinning and lowest launching Paradym model with a neutral ball flight.
























