Used Callaway Elyte X 3 HL Fairway Wood / 16.5 Degrees / Regular Flex
This second hand Callaway Elyte X 3 Wood HL has been given a D grade rating which means it's in fair condition. Please check our condition rating guide for more information about how we grade our new and used golf clubs. If you need assistance, please contact us on 01344 291831 - our team of PGA Professionals can help!
| ITEM DETAILS | |
| Reference: | CAELFA195341 |
| Brand: | Callaway |
| Model: | Elyte X |
| Original Manufacturers RRP: | £349.00 |
| Club Number: | 3 Wood HL |
| Dexterity: | Right-Handed |
| Loft: | 16.5 Degrees |
| Shaft Flex: | Regular Flex |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Model: | Denali Blue 60g 5.5 |
| Measured Length: | 43.25 |
| Relative Length: | Standard |
| Grip Details: | Golf Pride Tour Velvet 360 |
| Head Cover: | Yes |
| CONDITION DETAILS | |
| New or Used: | Used |
| Condition Grade: | D (Fair) |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns










Used Callaway Elyte X 3 HL Fairway Wood / 16.5 Degrees / Regular Flex
Used Callaway Elyte X 3 HL Fairway Wood / 16.5 Degrees / Regular Flex
This second hand Callaway Elyte X 3 Wood HL has been given a D grade rating which means it's in fair condition. Please check our condition rating guide for more information about how we grade our new and used golf clubs. If you need assistance, please contact us on 01344 291831 - our team of PGA Professionals can help!
| ITEM DETAILS | |
| Reference: | CAELFA195341 |
| Brand: | Callaway |
| Model: | Elyte X |
| Original Manufacturers RRP: | £349.00 |
| Club Number: | 3 Wood HL |
| Dexterity: | Right-Handed |
| Loft: | 16.5 Degrees |
| Shaft Flex: | Regular Flex |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Model: | Denali Blue 60g 5.5 |
| Measured Length: | 43.25 |
| Relative Length: | Standard |
| Grip Details: | Golf Pride Tour Velvet 360 |
| Head Cover: | Yes |
| CONDITION DETAILS | |
| New or Used: | Used |
| Condition Grade: | D (Fair) |
Original: $331.27
-65%$331.27
$115.94Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This second hand Callaway Elyte X 3 Wood HL has been given a D grade rating which means it's in fair condition. Please check our condition rating guide for more information about how we grade our new and used golf clubs. If you need assistance, please contact us on 01344 291831 - our team of PGA Professionals can help!
| ITEM DETAILS | |
| Reference: | CAELFA195341 |
| Brand: | Callaway |
| Model: | Elyte X |
| Original Manufacturers RRP: | £349.00 |
| Club Number: | 3 Wood HL |
| Dexterity: | Right-Handed |
| Loft: | 16.5 Degrees |
| Shaft Flex: | Regular Flex |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Model: | Denali Blue 60g 5.5 |
| Measured Length: | 43.25 |
| Relative Length: | Standard |
| Grip Details: | Golf Pride Tour Velvet 360 |
| Head Cover: | Yes |
| CONDITION DETAILS | |
| New or Used: | Used |
| Condition Grade: | D (Fair) |
























