Used Callaway Paradym 3 Fairway Wood / 15 Degrees / Stiff Flex
This second hand Callaway Paradym 3 Wood has been given a D grade rating which means it's in fair condition. Please check our condition rating guide for more information about how we grade our new and used golf clubs. If you need assistance, please contact us on 01344 291831 - our team of PGA Professionals can help!
| ITEM DETAILS | |
| Reference: | CAPAFA036185 |
| Brand: | Callaway |
| Model: | Paradym |
| Original Manufacturers RRP: | £379.00 |
| Club Number: | 3 Wood |
| Dexterity: | Right-Handed |
| Loft: | 15 Degrees |
| Shaft Flex: | Stiff Flex |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Model: | HZRDUS 70g 6.0 |
| Measured Length: | 43.00 |
| Relative Length: | 0.25 Inches Shorter |
| Grip Details: | Golf Pride MCC +4 Standard |
| Head Cover: | Yes |
| CONDITION DETAILS | |
| New or Used: | Used |
| Condition Grade: | D (Fair) |
About the Model
A total Paradym shift in distance and forgiveness, featuring progressive shaping, and our most robust offering that fits a wide range of player types. This is the model for golfers who want a high launching fairway wood with a neutral ball flight.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns












Used Callaway Paradym 3 Fairway Wood / 15 Degrees / Stiff Flex
Used Callaway Paradym 3 Fairway Wood / 15 Degrees / Stiff Flex
This second hand Callaway Paradym 3 Wood has been given a D grade rating which means it's in fair condition. Please check our condition rating guide for more information about how we grade our new and used golf clubs. If you need assistance, please contact us on 01344 291831 - our team of PGA Professionals can help!
| ITEM DETAILS | |
| Reference: | CAPAFA036185 |
| Brand: | Callaway |
| Model: | Paradym |
| Original Manufacturers RRP: | £379.00 |
| Club Number: | 3 Wood |
| Dexterity: | Right-Handed |
| Loft: | 15 Degrees |
| Shaft Flex: | Stiff Flex |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Model: | HZRDUS 70g 6.0 |
| Measured Length: | 43.00 |
| Relative Length: | 0.25 Inches Shorter |
| Grip Details: | Golf Pride MCC +4 Standard |
| Head Cover: | Yes |
| CONDITION DETAILS | |
| New or Used: | Used |
| Condition Grade: | D (Fair) |
About the Model
A total Paradym shift in distance and forgiveness, featuring progressive shaping, and our most robust offering that fits a wide range of player types. This is the model for golfers who want a high launching fairway wood with a neutral ball flight.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This second hand Callaway Paradym 3 Wood has been given a D grade rating which means it's in fair condition. Please check our condition rating guide for more information about how we grade our new and used golf clubs. If you need assistance, please contact us on 01344 291831 - our team of PGA Professionals can help!
| ITEM DETAILS | |
| Reference: | CAPAFA036185 |
| Brand: | Callaway |
| Model: | Paradym |
| Original Manufacturers RRP: | £379.00 |
| Club Number: | 3 Wood |
| Dexterity: | Right-Handed |
| Loft: | 15 Degrees |
| Shaft Flex: | Stiff Flex |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Model: | HZRDUS 70g 6.0 |
| Measured Length: | 43.00 |
| Relative Length: | 0.25 Inches Shorter |
| Grip Details: | Golf Pride MCC +4 Standard |
| Head Cover: | Yes |
| CONDITION DETAILS | |
| New or Used: | Used |
| Condition Grade: | D (Fair) |
About the Model
A total Paradym shift in distance and forgiveness, featuring progressive shaping, and our most robust offering that fits a wide range of player types. This is the model for golfers who want a high launching fairway wood with a neutral ball flight.
























