Used Cypher Forty 5.0 A Fairway Shaft / Lite Flex / TM Gen 2 Adapter
This second hand Project X Cypher Forty 5.0 A Fairway Wood Shaft has been given a C grade rating which means it's in good condition. Please check our condition rating guide for more information about how we grade our new and used golf clubs. If you need assistance, please contact us on 01344 291831 - our team of PGA Professionals can help!
| ITEM DETAILS | |
| Reference: | PRCYCL950070 |
| Brand: | Project X |
| Model: | Cypher Forty 5.0 A |
| Club Number: | Fairway Wood |
| Dexterity: | Right-Handed |
| Shaft Flex: | Lite Flex (Senior Flex) |
| Measured Length: | 42.25 |
| Grip Details: | PXG Lamkin Z5 Standard |
| Adapter Orientation: | Right handed |
| Adapter: | TaylorMade Gen 2 Fairway This shaft is fitted with an adapter that is compatible with the following models: Stealth Plus, Sim2 Titanium, M5, M5 Rocket, M3, M1 2016, R15, SLDR, RBZ Stage 2 Tour, Stealth 2 Plus, Qi10, Qi10 Max, Qi10 Tour. |
| CONDITION DETAILS | |
| New or Used: | Used |
| Condition Grade: | C (Good) |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns








Used Cypher Forty 5.0 A Fairway Shaft / Lite Flex / TM Gen 2 Adapter
Used Cypher Forty 5.0 A Fairway Shaft / Lite Flex / TM Gen 2 Adapter
This second hand Project X Cypher Forty 5.0 A Fairway Wood Shaft has been given a C grade rating which means it's in good condition. Please check our condition rating guide for more information about how we grade our new and used golf clubs. If you need assistance, please contact us on 01344 291831 - our team of PGA Professionals can help!
| ITEM DETAILS | |
| Reference: | PRCYCL950070 |
| Brand: | Project X |
| Model: | Cypher Forty 5.0 A |
| Club Number: | Fairway Wood |
| Dexterity: | Right-Handed |
| Shaft Flex: | Lite Flex (Senior Flex) |
| Measured Length: | 42.25 |
| Grip Details: | PXG Lamkin Z5 Standard |
| Adapter Orientation: | Right handed |
| Adapter: | TaylorMade Gen 2 Fairway This shaft is fitted with an adapter that is compatible with the following models: Stealth Plus, Sim2 Titanium, M5, M5 Rocket, M3, M1 2016, R15, SLDR, RBZ Stage 2 Tour, Stealth 2 Plus, Qi10, Qi10 Max, Qi10 Tour. |
| CONDITION DETAILS | |
| New or Used: | Used |
| Condition Grade: | C (Good) |
Original: $111.32
-65%$111.32
$38.96Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This second hand Project X Cypher Forty 5.0 A Fairway Wood Shaft has been given a C grade rating which means it's in good condition. Please check our condition rating guide for more information about how we grade our new and used golf clubs. If you need assistance, please contact us on 01344 291831 - our team of PGA Professionals can help!
| ITEM DETAILS | |
| Reference: | PRCYCL950070 |
| Brand: | Project X |
| Model: | Cypher Forty 5.0 A |
| Club Number: | Fairway Wood |
| Dexterity: | Right-Handed |
| Shaft Flex: | Lite Flex (Senior Flex) |
| Measured Length: | 42.25 |
| Grip Details: | PXG Lamkin Z5 Standard |
| Adapter Orientation: | Right handed |
| Adapter: | TaylorMade Gen 2 Fairway This shaft is fitted with an adapter that is compatible with the following models: Stealth Plus, Sim2 Titanium, M5, M5 Rocket, M3, M1 2016, R15, SLDR, RBZ Stage 2 Tour, Stealth 2 Plus, Qi10, Qi10 Max, Qi10 Tour. |
| CONDITION DETAILS | |
| New or Used: | Used |
| Condition Grade: | C (Good) |






















