Used Kuro Kage Black 55g Fairway Shaft / Regular Flex / Titleist Gen 2
This second hand Mitsubishi Kuro Kage Black 55g Fairway Wood Shaft has been given a C grade rating which means it's in good condition. Please check our condition rating guide for more information about how we grade our new and used golf clubs. If you need assistance, please contact us on 01344 291831 - our team of PGA Professionals can help!
| ITEM DETAILS | |
| Reference: | MIKUCL807265 |
| Brand: | Mitsubishi |
| Model: | Kuro Kage Black 55g |
| Club Number: | Fairway Wood |
| Dexterity: | Right-Handed |
| Shaft Flex: | Regular Flex |
| Measured Length: | 41.25 |
| Grip Details: | Golf Pride Arccos (No Arccos Chip) |
| Adapter Orientation: | Right handed |
| Adapter: | Titleist Gen 2 Fairway This shaft is fitted with an adapter that is compatible with the following models: 913F, 913F-D, 915 F, 915 Fd, 917 F2, 917 F3, TS2, TS3, TSi 1, TSi 2, TSi 3, TSR 1, TSR 2, TSR 3. |
| CONDITION DETAILS | |
| New or Used: | Used |
| Condition Grade: | C (Good) |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns







Used Kuro Kage Black 55g Fairway Shaft / Regular Flex / Titleist Gen 2
Used Kuro Kage Black 55g Fairway Shaft / Regular Flex / Titleist Gen 2
This second hand Mitsubishi Kuro Kage Black 55g Fairway Wood Shaft has been given a C grade rating which means it's in good condition. Please check our condition rating guide for more information about how we grade our new and used golf clubs. If you need assistance, please contact us on 01344 291831 - our team of PGA Professionals can help!
| ITEM DETAILS | |
| Reference: | MIKUCL807265 |
| Brand: | Mitsubishi |
| Model: | Kuro Kage Black 55g |
| Club Number: | Fairway Wood |
| Dexterity: | Right-Handed |
| Shaft Flex: | Regular Flex |
| Measured Length: | 41.25 |
| Grip Details: | Golf Pride Arccos (No Arccos Chip) |
| Adapter Orientation: | Right handed |
| Adapter: | Titleist Gen 2 Fairway This shaft is fitted with an adapter that is compatible with the following models: 913F, 913F-D, 915 F, 915 Fd, 917 F2, 917 F3, TS2, TS3, TSi 1, TSi 2, TSi 3, TSR 1, TSR 2, TSR 3. |
| CONDITION DETAILS | |
| New or Used: | Used |
| Condition Grade: | C (Good) |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This second hand Mitsubishi Kuro Kage Black 55g Fairway Wood Shaft has been given a C grade rating which means it's in good condition. Please check our condition rating guide for more information about how we grade our new and used golf clubs. If you need assistance, please contact us on 01344 291831 - our team of PGA Professionals can help!
| ITEM DETAILS | |
| Reference: | MIKUCL807265 |
| Brand: | Mitsubishi |
| Model: | Kuro Kage Black 55g |
| Club Number: | Fairway Wood |
| Dexterity: | Right-Handed |
| Shaft Flex: | Regular Flex |
| Measured Length: | 41.25 |
| Grip Details: | Golf Pride Arccos (No Arccos Chip) |
| Adapter Orientation: | Right handed |
| Adapter: | Titleist Gen 2 Fairway This shaft is fitted with an adapter that is compatible with the following models: 913F, 913F-D, 915 F, 915 Fd, 917 F2, 917 F3, TS2, TS3, TSi 1, TSi 2, TSi 3, TSR 1, TSR 2, TSR 3. |
| CONDITION DETAILS | |
| New or Used: | Used |
| Condition Grade: | C (Good) |






















