Used TaylorMade Sim2 Max 3 Fairway Wood / 15 Degrees / A Flex
This second hand TaylorMade Sim2 Max 3 Wood has been given a C grade rating which means it's in good condition. Please check our condition rating guide for more information about how we grade our new and used golf clubs. If you need assistance, please contact us on 01344 291831 - our team of PGA Professionals can help!
| ITEM DETAILS | |
| Reference: | TASIFA936392 |
| Brand: | TaylorMade |
| Model: | Sim2 Max |
| Original Manufacturers RRP: | £279.00 |
| Club Number: | 3 Wood |
| Dexterity: | Right-Handed |
| Loft: | 15.0 Degrees |
| Shaft Flex: | A Flex (Senior Flex) |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Model: | Fujikura Ventus Blue 5 A |
| Measured Length: | 43.25 |
| Relative Length: | Standard |
| Grip Details: | Golf Pride CP2 Wrap Midsize |
| Head Cover: | Yes |
| CONDITION DETAILS | |
| New or Used: | Used |
| Condition Grade: | C (Good) |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns










Used TaylorMade Sim2 Max 3 Fairway Wood / 15 Degrees / A Flex
Used TaylorMade Sim2 Max 3 Fairway Wood / 15 Degrees / A Flex
This second hand TaylorMade Sim2 Max 3 Wood has been given a C grade rating which means it's in good condition. Please check our condition rating guide for more information about how we grade our new and used golf clubs. If you need assistance, please contact us on 01344 291831 - our team of PGA Professionals can help!
| ITEM DETAILS | |
| Reference: | TASIFA936392 |
| Brand: | TaylorMade |
| Model: | Sim2 Max |
| Original Manufacturers RRP: | £279.00 |
| Club Number: | 3 Wood |
| Dexterity: | Right-Handed |
| Loft: | 15.0 Degrees |
| Shaft Flex: | A Flex (Senior Flex) |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Model: | Fujikura Ventus Blue 5 A |
| Measured Length: | 43.25 |
| Relative Length: | Standard |
| Grip Details: | Golf Pride CP2 Wrap Midsize |
| Head Cover: | Yes |
| CONDITION DETAILS | |
| New or Used: | Used |
| Condition Grade: | C (Good) |
Original: $265.56
-65%$265.56
$92.95Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This second hand TaylorMade Sim2 Max 3 Wood has been given a C grade rating which means it's in good condition. Please check our condition rating guide for more information about how we grade our new and used golf clubs. If you need assistance, please contact us on 01344 291831 - our team of PGA Professionals can help!
| ITEM DETAILS | |
| Reference: | TASIFA936392 |
| Brand: | TaylorMade |
| Model: | Sim2 Max |
| Original Manufacturers RRP: | £279.00 |
| Club Number: | 3 Wood |
| Dexterity: | Right-Handed |
| Loft: | 15.0 Degrees |
| Shaft Flex: | A Flex (Senior Flex) |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Model: | Fujikura Ventus Blue 5 A |
| Measured Length: | 43.25 |
| Relative Length: | Standard |
| Grip Details: | Golf Pride CP2 Wrap Midsize |
| Head Cover: | Yes |
| CONDITION DETAILS | |
| New or Used: | Used |
| Condition Grade: | C (Good) |
























