Used TaylorMade Sim2 Titanium 3 Fairway Wood / 15 Degrees / Stiff Flex
This second hand TaylorMade Sim2 Titanium 3 Wood has been given a C grade rating which means it's in good condition. Please check our condition rating guide for more information about how we grade our new and used golf clubs. If you need assistance, please contact us on 01344 291831 - our team of PGA Professionals can help!
| ITEM DETAILS | |
| Reference: | TASIFA380005 |
| Brand: | TaylorMade |
| Model: | Sim2 Titanium |
| Original Manufacturers RRP: | £369.00 |
| Club Number: | 3 Wood |
| Dexterity: | Right-Handed |
| Loft: | 15.0 Degrees |
| Shaft Flex: | Stiff Flex |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Model: | HZRDUS Smoke 6.0 70g |
| Measured Length: | 42.75 |
| Relative Length: | Standard |
| Grip Details: | Lamkin 100 Standard |
| Head Cover: | Yes |
| CONDITION DETAILS | |
| New or Used: | Used |
| Condition Grade: | C (Good) |
| OTHER DETAILS | |
| See picture of bag rub mark | |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns











Used TaylorMade Sim2 Titanium 3 Fairway Wood / 15 Degrees / Stiff Flex
Used TaylorMade Sim2 Titanium 3 Fairway Wood / 15 Degrees / Stiff Flex
This second hand TaylorMade Sim2 Titanium 3 Wood has been given a C grade rating which means it's in good condition. Please check our condition rating guide for more information about how we grade our new and used golf clubs. If you need assistance, please contact us on 01344 291831 - our team of PGA Professionals can help!
| ITEM DETAILS | |
| Reference: | TASIFA380005 |
| Brand: | TaylorMade |
| Model: | Sim2 Titanium |
| Original Manufacturers RRP: | £369.00 |
| Club Number: | 3 Wood |
| Dexterity: | Right-Handed |
| Loft: | 15.0 Degrees |
| Shaft Flex: | Stiff Flex |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Model: | HZRDUS Smoke 6.0 70g |
| Measured Length: | 42.75 |
| Relative Length: | Standard |
| Grip Details: | Lamkin 100 Standard |
| Head Cover: | Yes |
| CONDITION DETAILS | |
| New or Used: | Used |
| Condition Grade: | C (Good) |
| OTHER DETAILS | |
| See picture of bag rub mark | |
Original: $278.97
-65%$278.97
$97.64Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This second hand TaylorMade Sim2 Titanium 3 Wood has been given a C grade rating which means it's in good condition. Please check our condition rating guide for more information about how we grade our new and used golf clubs. If you need assistance, please contact us on 01344 291831 - our team of PGA Professionals can help!
| ITEM DETAILS | |
| Reference: | TASIFA380005 |
| Brand: | TaylorMade |
| Model: | Sim2 Titanium |
| Original Manufacturers RRP: | £369.00 |
| Club Number: | 3 Wood |
| Dexterity: | Right-Handed |
| Loft: | 15.0 Degrees |
| Shaft Flex: | Stiff Flex |
| Shaft Material: | Graphite |
| Shaft Model: | HZRDUS Smoke 6.0 70g |
| Measured Length: | 42.75 |
| Relative Length: | Standard |
| Grip Details: | Lamkin 100 Standard |
| Head Cover: | Yes |
| CONDITION DETAILS | |
| New or Used: | Used |
| Condition Grade: | C (Good) |
| OTHER DETAILS | |
| See picture of bag rub mark | |
























